Resultatlista nationell precisionsskjutning Femtiolappen 2013-06-16.

                               Vapengrupp A
 
    Klass 1A                                   1  2  3  4  5  6  Sum Vapen Std Hpr
 
  1 Mathias Kunto          Mälarhöjdens Ps     40 46 43 40 44 45 258 FT45
 
    Klass 2A                                   1  2  3  4  5  6  Sum Vapen Std Hpr
 
  1 Layth Garabet          Grödinge Psk        47 48 48 43 45 45 276 SIG9   S  170:-
  2 Björn Arnason          Håtuna Pssk         49 40 47 47 49 44 276 N9     S  150:-
  3 Peter Kowalski         Borgens Skg         47 48 44 47 45 44 275 SIG9   B  130:-
  4 Anders Ruck            Tidaholms Psk       40 45 44 45 45 48 267 N9     B  120:-
  5 Amir Arsalani          Gripen Pk           47 45 46 33 48 44 263           110:-
  6 Göran Blomgren         Upplands Väsby Psk  42 45 42 47 46 41 263 Pa9
  7 Lars Lindgren          Upplands Väsby Psk  42 41 43 43 47 46 262 HK9
  8 Björn Holm             Upplands Väsby Psk  41 47 41 44 44 45 262 CZ9
  9 Roger Segerberg        Sthlmspolisens Skf  43 45 44 47 38 42 259
 10 Mikael Karlsson        Upplands Väsby Psk  39 40 45 40 45 48 257 Pa9
 11 Tom Jansson            Håtuna Pssk         39 41 48 39 39 47 253 N9
 12 Håkan Kihlberg         Pk Svea Ing 1       33 40 37 46 44 43 243 C45
 13 Peter Svensson         Upplands Väsby Psk  39 46 42 37 37 41 242 P9
 14 Fredrik Kjällman       Upplands Väsby Psk  38 38 42 44 44 36 242
 15 Boje Persson           Upplands Väsby Psk  39 41 40 33 37 40 230 C45
 16 Reine Marmlind         Elitskyttesällsk    37 39 30 40 38 34 218 No45
 17 Mathias Sandström      Upplands Väsby Psk  32 30 36           98 PP
 
    Klass 3A                                   1  2  3  4  5  6  Sum Vapen Std Hpr
 
  1 Joackim Norberg        Atlas Copco Pk      49 48 49 48 47 45 286 N9     S  180:-
  2 Mattias Hällgren       Pk Svea Ing 1       45 49 47 46 49 47 283 N9     S  160:-
  3 Roger Carlsson         Elitskyttesällsk    48 44 47 50 46 44 279 N9     S  150:-
  4 Mats Marmlind          Elitskyttesällsk    42 48 47 45 45 49 276 SPS9   S  140:-
  5 Jens Vesterman         Sandhems Psk        44 48 45 44 48 46 275 CZ45   B  130:-
  6 Jim Forsberg           Rosersberg Psk      46 45 43 46 45 46 271 PO45   B  120:-
  7 Michael Stigstedt      Lunda Skf           45 40 43 48 47 44 267 G9     B
  8 Henrik Carnborg        Pk Svea Ing 1       47 46 43 44 40 46 266 N9     B
  9 Anders Atterberg       Österåkers Skcenter 45 44 44 45 43 45 266 Pa9    B
 10 Magnus Malmlund        Lidingö Ssk         44 47 40 46 43 45 265 PP
 11 Jan Arnlund            Mälarhöjdens Ps     48 47 42 40 41 46 264 N9
 12 Leif Mihkelsaar        SAPK                43 42 44 44 46 45 264 N9
 13 Christer Östlundh      Tyresö Skf          42 44 43 45 47 43 264 Ca45
 14 Kjell Ekstam           Handens Psk         43 41 45 48 45 42 264 Pa9
 15 Ove Andersson          Sthlmspolisens Skf  45 46 44 39 43 44 261 N9
 16 Arturo Miranda         Atlas Copco Pk      44 45 46 41 42 43 261 N9
 17 Branislav Krsmanovic   Borgens Skg         41 46 42 46 42 42 259 SIG9
 18 Adam Ström             Handens Psk         42 44 43 41 45 40 255 FT45
 19 Markku Ovaska          Pk Svea Ing 1       42 42 47 43 42 38 254 HK9
 20 Mihai Saulescu         Elitskyttesällsk    40 41 48 40 38 43 250 SIG9
 21 Björn Hellström        Sthlmspolisens Skf  43 37 41 42 39 41 243 N9
 22 Nikolaus Frank         Katarina Psf        45 40 37 37 41 33 233
 
 
                               Vapengrupp B
 
    Klass 1B                                   1  2  3  4  5  6  Sum Vapen Std Hpr
 
  1 Nikola Bokan           Borgens Skg         45 44 46 43 46 43 267Klass 2B                                   1  2  3  4  5  6  Sum Vapen Std Hpr
 
  1 Lars Lindgren          Upplands Väsby Psk  48 47 46 42 45 49 277 SW38R  B  190:-
  2 Hannu Heikintalo       Upplands Väsby Psk  45 49 43 46 42 47 272 SAKO   B  160:-
  3 Anders Ruck            Tidaholms Psk       41 44 49 46 41 45 266           130:-
  4 Lena Mickelsson        Rosersberg Psk      43 44 48 41 42 45 263 SW38R
  5 Roger Segerberg        Sthlmspolisens Skf  45 43 42 47 41 44 262
  6 Harti Hartikainen      Rosersberg Psk      43 40 39 42 45 45 254 SW38R
  7 Fredrik Hansson        Håtuna Pssk         42 43 42 44 41 40 252 SW38R
  8 Susanne Larsson        Katarina Psf        36 34 48 43 43 43 247
  9 Reine Marmlind         Elitskyttesällsk    40 44 40 34 39 43 240 Ru357
 10 Carl Simu              LM Ericssons Pk     41 36 46 40 41 34 238 Hä
 11 Christer Hällman       Upplands Väsby Psk  42 40 38 38 40 36 234 Ma357
 12 Boje Persson           Upplands Väsby Psk  22 37 35 35 35 24 188 P9
 
    Klass 3B                                   1  2  3  4  5  6  Sum Vapen Std Hpr
 
  1 Joackim Norberg        Atlas Copco Pk      50 50 49 48 45 47 289 Ma32R  S  210:-
  2 Mattias Hällgren       Pk Svea Ing 1       47 47 48 46 48 48 284 DW357  S  150:-
  3 Lennart Rehnström      Sthlmspolisens Skf  48 47 47 47 48 47 284 Pa     S  150:-
  4 Björn Bogfelt          Bromma Pk           48 46 47 49 47 47 284 Un     S  150:-
  5 Jim Forsberg           Rosersberg Psk      49 46 49 45 46 48 283 SW38R  S  130:-
  6 Roger Carlsson         Elitskyttesällsk    47 47 48 49 47 45 283 SW357  S  130:-
  7 Mats Marmlind          Elitskyttesällsk    46 49 46 48 44 45 278 C38R   B
  8 Henrik Carnborg        Pk Svea Ing 1       48 46 48 48 47 41 278 DW357  B
  9 Magnus Malmlund        Lidingö Ssk         47 46 43 47 46 48 277 SW357  B
 10 Jens Vesterman         Sandhems Psk        43 48 46 46 39 49 271 SW357  B
 11 Anders Eriksson        Nynäshamns APk      45 46 45 45 45 45 271 SW38R  B
 12 Matti Henriksson       LM Ericssons Pk     41 44 44 45 48 47 269 Bn
 13 Michael Stigstedt      Lunda Skf           43 46 44 45 46 45 269 SW357
 14 Richard Sideryd        Handens Psk         38 44 49 46 45 46 268
 15 Mikael Lindberg        Handens Psk         45 43 43 47 44 45 267 SW357
 16 Peter Siegel           Katarina Psf        43 47 43 46 46 42 267 Un
 17 Ove Andersson          Sthlmspolisens Skf  47 43 43 45 45 42 265 GSP
 18 Torbjörn Wulff         LM Ericssons Pk     43 47 42 41 43 45 261 SW38R
 19 Per Bjurneliuz         Mälarhöjdens Ps     46 43 47 43 33 48 260 Hä
 20 Björn Hellström        Sthlmspolisens Skf  41 40 44 44 44 45 258 N9
 21 Gunnar Berggren        Pk Svea Ing 1       44 43 40 46 40 41 254 SW357
 22 Leif Mihkelsaar        SAPK                43 40 42 43 40 43 251
 23 Nikolaus Frank         Katarina Psf        45 40 39 40 45 40 249
 
 
                               Vapengrupp C
 
    Klass 1C                                   1  2  3  4  5  6  Sum Vapen Std Hpr
 
  1 Mathias Kunto          Mälarhöjdens Ps     47 46 45 45 45 47 275 Hä     B  165:-
  2 Olle Gustafsson        Håtuna Pssk         44 47 47 48 47 42 275 Fe     B  155:-
  3 Nikola Bokan           Borgens Skg         44 41 41 45 44 46 261 W
  4 Christian Falestål     Upplands Väsby Psk  42 47 45 41 44 42 261 Hä
  5 Per Mellström          Upplands Väsby Psk  40 44 45 43 42 45 259 Hä
  6 Daniel Loden           Håtuna Pssk         42 38 36 37 42 44 239 Un
  7 Kunimichi Watanabe     Grödinge Psk        33 35 40 44 45 36 233 Hä
  8 Andreas Garamvölgyi    Upplands Väsby Psk  39 30 24 42 38 41 214
 
    Klass 2C                                   1  2  3  4  5  6  Sum Vapen Std Hpr
 
  1 Mats Johannesson       Katarina Psf        49 46 47 48 49 48 287        S  220:-
  2 Björn Arnason          Håtuna Pssk         44 48 48 45 48 47 280 Hä     B  170:-
  3 Marcus Åberg           Boo Skf Pistolsekt  48 46 44 48 46 47 279 Vo     B  160:-
  4 Mårten Hedberg         Håtuna Pssk         47 47 46 48 42 47 277 Un     B  150:-
  5 Håkan Sköld            Bromma Pk           47 44 46 44 46 48 275 Mo     B  140:-
  6 Göran Andersson        Bromma Pk           48 45 44 45 46 47 275 Hä     B  140:-
  7 Mikael Karlsson        Upplands Väsby Psk  45 47 45 45 46 46 274 Bn     B  120:-
  8 Philip Lamberstam      Upplands Väsby Psk  45 46 43 45 47 46 272           110:-
  9 Anders Ruck            Tidaholms Psk       45 45 41 46 46 47 270 SAKO      110:-
 10 Örjan Lundberg         Upplands Väsby Psk  46 46 46 44 45 43 270 Fe
 11 Håkan Kihlberg         Pk Svea Ing 1       45 46 43 44 45 46 269 Do
 12 Jerker Gustafsson      LM Ericssons Pk     46 45 42 43 46 45 267
 13 Kenneth Hellkvist      Upplands Väsby Psk  45 44 47 40 46 45 267 Hä
 14 Lena Mickelsson        Rosersberg Psk      45 41 44 47 46 44 267 Un
 15 Roger Segerberg        Sthlmspolisens Skf  45 45 46 43 47 41 267
 16 Kim Jarhall            Upplands Väsby Psk  42 42 43 46 47 46 266 Fe
 17 Layth Garabet          Grödinge Psk        42 42 46 47 44 45 266 Fe
 18 Andrei Cirlan          Upplands Väsby Psk  44 44 45 42 43 45 263 Fe
 19 Timo Valkama           Upplands Väsby Psk  43 43 44 45 43 44 262 Un
 20 Kjell Olsson           Sthlmspolisens Skf  42 45 45 41 46 43 262
 21 Johan Hoffsten         Upplands Väsby Psk  39 44 46 47 43 42 261 Un
 22 Fredrik Hansson        Håtuna Pssk         43 42 43 42 44 46 260 Bn
 23 Kaj Sjöberg            Upplands Väsby Psk  40 47 46 39 45 42 259 Fe
 24 Håkan Bergström        Upplands Väsby Psk  43 41 45 45 45 40 259 Be
 25 Stefan Anckarström     Upplands Väsby Psk  41 40 46 45 42 43 257 Fe
 26 Harti Hartikainen      Rosersberg Psk      44 45 43 41 44 38 255 Vo
 27 Carl Simu              LM Ericssons Pk     39 42 34 44 47 40 246 Hä
 28 Ulf Eriksson           Upplands Väsby Psk  41 45 43 38 38 40 245 C
 29 Fredrik Kjällman       Upplands Väsby Psk  44 31 45 43 43 37 243
 30 Göran Fransson         Rosersberg Psk      44 38 34 39 41 45 241 Vo
 31 Boje Persson           Upplands Väsby Psk  33 38 45 43 38 40 237 Mo
 32 Attila Kuru            LM Ericssons Pk     40 35 43 35 37 40 230 Fe
 33 Andreas Järbrink       Upplands Väsby Psk  39 39 31 32 35 20 196 Be
 
    Klass 3C                                   1  2  3  4  5  6  Sum Vapen Std Hpr
 
  1 Mikael Bjarneskans     Upplands Väsby Psk  48 47 48 49 48 48 288 Hä     S  210:-
  2 Jan Arnlund            Mälarhöjdens Ps     47 48 47 48 48 48 286 Hä     S  180:-
  3 Joackim Norberg        Atlas Copco Pk      46 47 46 49 49 48 285 Pa     S  160:-
  4 Björn Bogfelt          Bromma Pk           44 44 50 48 50 48 284 Un     S  130:-
  5 Jens Vesterman         Sandhems Psk        46 47 47 48 48 48 284 GSP    S  130:-
  6 Mattias Hällgren       Pk Svea Ing 1       48 47 46 48 47 48 284 W      S  130:-
  7 Mats Marmlind          Elitskyttesällsk    46 46 50 47 47 48 284 Bn     S  130:-
  8 Magnus Malmlund        Lidingö Ssk         46 48 48 48 48 46 284 Mo     S  130:-
  9 Johan Otterbeck        Atlas Copco Pk      46 48 48 44 47 48 281 Fe     S
 10 Roger Carlsson         Elitskyttesällsk    48 46 49 45 45 48 281 Mo     S
 11 Jim Forsberg           Rosersberg Psk      48 46 45 48 49 45 281 Vo     S
 12 Leif Mihkelsaar        SAPK                43 48 46 46 49 48 280 Fe     B
 13 Adam Ström             Handens Psk         47 45 49 46 45 47 279 Bn     B
 14 Henrik Carnborg        Pk Svea Ing 1       47 47 45 47 45 47 278 W      B
 15 Mikael Lindberg        Handens Psk         45 44 45 48 47 48 277 Fe     B
 16 Ronnie Hellström       Atlas Copco Pk      45 46 48 47 47 44 277 Bn     B
 17 Michael Stigstedt      Lunda Skf           44 45 46 45 47 49 276 Hä     B
 18 Kenneth Karlsson       Össeby Pk           45 44 48 48 47 44 276 Hä     B
 19 Jan-Erik Buckard       Rosersberg Psk      45 45 44 48 45 47 274 Fe     B
 20 Kari Saukko            Salems Pk           44 46 47 45 47 44 273
 21 Henrik Otterbeck       Atlas Copco Pk      48 44 45 46 47 42 272 Pa
 22 Mihai Saulescu         Elitskyttesällsk    44 45 45 48 46 43 271 Ru
 23 Christer Östlundh      Tyresö Skf          42 45 45 44 48 43 267 Hä
 24 Nikolaus Frank         Katarina Psf        40 46 44 48 42 45 265
 25 Matti Henriksson       LM Ericssons Pk     42 45 48 44 42 44 265 Hä
 26 Branislav Krsmanovic   Borgens Skg         43 43 46 39 48 44 263 Fe
 27 Richard Sideryd        Handens Psk         46 40 44 45 43 43 261 GSP
 28 Per Bjurneliuz         Mälarhöjdens Ps     41 43 47 43 43 43 260Klass D2C                                  1  2  3  4  5  6  Sum Vapen Std Hpr
 
  1 Teresa Engström        Sthlmspolisens Skf  49 47 47 42 46 47 278 Mo     B  130:-
  2 Anette Eriksson        Bromma Pk           44 44 39 44 47 49 267 Un        110:-
  3 Jennifer Fransson      Rosersberg Psk      43 40 47 47 44 46 267 Vo
  4 Eva Berggren           Pk Svea Ing 1       40 48 48 45 41 45 267 Un
  5 Susanne Larsson        Katarina Psf        42 42 46 42 39 45 256
  6 Gun-Britt Lindskog     Lövsta Skf          47 35 45 42 41 41 251
 
    Klass D3C                                  1  2  3  4  5  6  Sum Vapen Std Hpr
 
  1 Liselott Såmark        Sthlmspolisens Skf  47 47 46 47 49 46 282 Un     S
  2 Anne-Mari Virtanen     Katarina Psf        45 43 45 41 43 44 261
 
    Klass VyC                                  1  2  3  4  5  6  Sum Vapen Std Hpr
 
  1 Lennart Rehnström      Sthlmspolisens Skf  47 48 46 45 46 46 278 Fe     B  170:-
  2 Anders Eriksson        Nynäshamns APk      44 45 49 43 48 47 276 Un     B  110:-
  3 Markku Ovaska          Pk Svea Ing 1       46 47 46 45 47 30 261 Un
  4 Per Starell            Bromma Pk           45 40 42 43 47 43 260 Un
  5 Hannu Heikintalo       Upplands Väsby Psk  41 42 45 46 45 39 258 SAKO
  6 Björn Hellström        Sthlmspolisens Skf  39 44 42 46 39 44 254 Fe
  7 Bertil Thörnqvist      Upplands Väsby Psk  45 38 38 37 44 38 240
 
    Klass VäC                                  1  2  3  4  5  6  Sum Vapen Std Hpr
 
  1 Kjell Sundell          Håtuna Pssk         48 46 45 50 46 45 280 FAS    B  190:-
  2 Gunnar Berggren        Pk Svea Ing 1       46 45 45 45 49 44 274 Un     B  160:-
  3 Torbjörn Wulff         LM Ericssons Pk     47 43 43 45 48 46 272 Fe        130:-
  4 Arturo Miranda         Atlas Copco Pk      46 44 45 46 40 48 269 Fe        120:-
  5 Peter Siegel           Katarina Psf        47 43 43 47 45 44 269 Mo
  6 Tom Jansson            Håtuna Pssk         46 41 48 44 46 42 267 Bn
  7 Ove Andersson          Sthlmspolisens Skf  45 43 43 45 46 44 266
  8 Anders Atterberg       Österåkers Skcenter 45 44 46 42 43 45 265 Hä
  9 Kjell Persson          Upplands Väsby Psk  42 44 42 46 45 45 264 Fe
 10 Paula Janver           Katarina Psf        42 41 43 45 43 44 258
 11 Stig Arksand           Katarina Psf        43 41 42 42 43 43 254 Un
 12 Christer Hällman       Upplands Väsby Psk  38 42 34 46 46 44 250 Hä
 13 Gunnar Ericsson        Upplands Väsby Psk  42 41 38 41 45 41 248 Hä
 14 Basti Naumann          Lidingö Ssk         39 43 37 40 40 41 240 Hä
 15 Ulf Hansson            Lövsta Skf          38 35 44 40 45 38 240 Ag
 
 
     Resultat från lagtävlingen
 
  1. Elitskyttesällsk        Lag 1    830
 
  A  Mats Marmlind                    276
  B  Roger Carlsson                   283
  C  Mihai Saulescu                   271
 
  2. Handens Psk             Lag 1    810
 
  A  Kjell Ekstam                     264
  B  Mikael Lindberg                  267
  C  Adam Ström                       279
 
  3. Katarina Psf            Lag 1    787
 
  A  Nikolaus Frank                   233
  B  Peter Siegel                     267
  C  Mats Johannesson                 287
 
                Vapenstatistik
 
Vapengrupp A
 
Colt                 .45         2
Caspian              .45         1
CZ                   .45         1
CZ                   9 mm        1
Fratelli Tanfoglio   .45         2
Glock                9 mm        1
Heckler & Koch       9 mm        2
SIG-Neuhausen        9 mm       12
Norinco              .45         1
Parabellum           9 mm        1
Pardini              9 mm        4
Para-Ordnance        .45         1
Walther PP           7,65 mm     2
SIG-Sauer            9 mm        4
S.P.S.               9 mm        1
Okänt vapen                      4
 
Vapengrupp B
 
Benelli              .32         1
Colt                 .38         1
Dan Wesson           .357        2
Walther GSP          .32         1
Hämmerli             .32         3
Manurhin             .32         1
Manurhin             .357        1
SIG-Neuhausen        9 mm        1
Parabellum           9 mm        1
Pardini              .32         1
Ruger                .357        1
SAKO                 .32         1
Smith & Wesson       .357        6
Smith & Wesson       .38         7
Unique               .32         2
Okänt vapen          .32         6
 
Vapengrupp C
 
Agner                .22         1
Beretta              .22         2
Benelli              .22         6
Colt                 .22         1
Domino               .22         1
F.A.S.               .22         1
Feinwerkbau          .22        18
Walther GSP          .22         2
Hämmerli             .22        19
Morini               .22         6
Pardini              .22         2
Ruger                .22         1
SAKO                 .22         2
Unique               .22        14
Vostok               .22         5
Walther              .22         3
Okänt vapen          .22        15
 

D3C är sammanslagen med 3C avseende hederspriserna, på grund av för få deltagare i klassen.

Påpekanden eller frågor om resultatlistan skickas till anmalan@uvpsk.se.